نبضی نو | آکادمی آموزشی ، تیم مراقبتی و درمانی 09124346416
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. چرا همه باید اقدامات احیای قلبی ریوی پایه را بلد باشند؟
چرا همه باید اقدامات احیای قلبی ریوی پایه را بلد باشند؟

چرا همه باید اقدامات احیای قلبی ریوی پایه را بلد باشند؟

 

دانش احیای قلبی، ریوی (Cardiopulmonary Resuscitation ) عبارت است از مهارتی که می‌توان با آن زندگی را به قربانیان دوباره هدیه کرد. در شرایط اضطراری حملات قلبی عدم اقدام به احیا مصدوم منجر به مرگ و میرهای غیر ضروری قربانیان می‌شود. هر ساله حدود 000/100 قربانی به دلیل غرق‌شدگی، خفگی، سوختگی الکتریکی، تصادفات و حوادث جاده­ای- خانگی با وسایل نقلیه و سقوط از ارتفاع و مصرف مواد مخدر، مصرف بیش از حد داروها، جان می‌بازند ایست قلبی شایعترین حادثه ای است که در هر زمانی می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد و سالانه نزدیک به 383000 ایست قلبی خارج بیمارستانی رخ می‌دهد و حدود  88 درصد ایست قلبی در خانه اتفاق می افتد. نرخ بقا بطور معمول کمتر از 10% برای حوادث خارج بیمارستانی و کمتر از 20% برای رویدادهای بیمارستانی است. پژوهش‌های انجام شده، نشانگر آنست که نزدیک به 20٪ این قربانیان، با به کار بردن اقدامات فوری احیای قلبی ریوی پایه CPR، دوباره از موهبت زندگی برخوردار می‌شوند. یعنی اینکه اگر ما CPR‌ پایه را بدون درنگ و درست به کار ببریم، از هر 100 نفر، 20 نفر را نجات داده‌ایم.

هر کسی می تواند اقدامات احیای قلبی ریوی پایه CPR را یاد بگیرد، متاسفانه 70% امریکایی ها در شرایط یک اورژانس قلبی احساس درماندگی می‌کنند زیرا که آنها توانایی آموزش یا اداره احیای قلبی، ریوی را ندارند و از آنجایئکه 88 % حملات قلبی در خانه رخ می دهد یعنی چهار نفر از هر 5 ایست قلبی در منزل اتفاق می‌افتد. متاسفانه کمتر از 8% افرادی که دچار ایست قلبی خارج بیمارستانی می شوند احتمال زنده ماندن را دارند در سال 2012 انجمن قلب آمریکا در یک فراخوان از همه امریکایی‌ها خواست که با تماشای یک کلیپ ویدیویی یک دقیقه ای آموزش احیای قلبی ریوی پایه؛ CPR تنها با دست(Hands Only Cardiopulmonary Resuscitation ) را یاد بگیرند. از دهه 1960با تاییدیه رسمی از CPR یک برنامه آموزشی برای آشنا کردن پزشکان با بسته احیای قلبی، ریوی؛ انجمن قلب آمریکا پیشرو آموزشی CPR به عموم شد.. هدف آموزش و پرورش در درمان ایست قلبی افزایش قابل توجه بقا (زنده ماندن) می باشد.

کشورهای اسکاندیناوی از جمله کشور نروژ از سال 1960، از نخستین کشورهایی است که CPR پایه را، یعنی BLS را، برای نوجوانان از دوره تحصیلی راهنمایی (یعنی از 60 سال قبل) آموزش می‌دهد. امروزه انجمن احیای اروپا ، آموزش CPR پایه را برای کلیه کودکان و نوجوانان مشغول به تحصیل، توصیه کرده است. زیرا، نوجوانان از گروه‌هایی هستند که به دلیل سن و الگوهای رفتاری، در گروه پرخطر قرار می‌گیرند پس، نتیجه می‌گیریم، که CPR از مهارت‌هایی است که، باید در پهنه گسترده‌ای از جامعه، آموزش داده شود.

ازطرفی مهمترین دلیلی که قربانی نیاز به احیای قلبی ریوی پیدا می کنند تاکیکاردی قلبی بدون داشتن نبض و یا لرزش شدید قلبی (فیبریلاسیون قلبی) بدون نبض میباشد. در این شرایط شروع سریع اقدامات احیای قلبی ریوی پایه برای قربانی نجاتبخش است. در صورت دیدن دوره های کوتاه احیای قلبی ریوی پایه و نحوه استفاده از دستگاه (دفیبریلاتور خودکار ) PADمیتوانند برای احیای قلبی بکارگیری کرد.

 

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید